Dobrovoľnícky pobyt na Balkáne

Autor: Ondrej Mäsiar | 12.7.2011 o 0:58 | (upravené 31.12.2012 o 17:27) Karma článku: 6,19 | Prečítané:  2072x

Človek skončí vysokú školu a pýta sa - A čo teraz? Teraz už naozaj začne “skutočný život“, hľadanie práce, kopa zodpovednosti a žiadne zlaté študentské časy?

Moja motivácia odísť na program Európska dobrovoľnícka služba (EDS) bola hlavne chuť žiť v zahraničí a cestovať. Samozrejme zavážilo tiež, že EU hradí všetky náklady spojené s projektom (cestovné, ubytovanie, stravu, poistenie, vreckové). Našiel som si vysielajúcu organizáciu (Centrum pre interkultúrny dialóg, Bratislava) a vďaka nim aj hosťujúcu organizáciu FEJS Macedonia s projektom Mladiinfo.com.

Keď som prvý krát počul o Macedónsku ako o krajine v ktorej budem vykonávať môj EDS projekt musel som sa lepšie pozrieť na mapu Európy, že kde to vlastne idem. Som ale od prírody zvedavý človek, tak som sa tešil na nový región o ktorom som nič nevedel – Balkán.

clanok_foto_445_orig.JPG

Celá dobrovoľnícka služba bol jeden obrovský zážitok a veľká životná skúsenosť. V hlavnom meste Macedónska Skopje nás pracovalo v niekoľkých organizáciách asi 20 EDS dobrovoľníkov z celej Európy. Zažili sme spolu veľa zážitkov, cestovali, naučili sa veľa nových vecí a každý deň sa pohybovali v multikultúrnom prostredí Macedóncov, Albáncov, Turkov a Rómov. To ma ešte viac naučilo chápať iné spôsoby života a druhé kultúry, ktoré sú iné a preto zaujímavé.

Na našom EDS projekte internetovej stránky www.mladiinfo.com som pracoval spoločne s ďalšou dobrovoľníčkou so Slovenska a ešte jednou z Holandska. Spoločne sme vytvárali informačný portál v angličtine, ktorý informuje študentov na celom svete o možnostiach štipendií, stáži, študentských konferencií a dobrovoľníctve. S projektom som sa nesmierne identifikoval, keďže sám som počas VŠ zažil krásne zážitky práve vďaka štipendiám a výmenným pobytom. Bola to pre mňa možnosť podeliť sa so skúsenosťami.

Aj po skončený môjho EDS projektu som sa rozhodol ostať pracovať v Mladiinfo v Macedónsku ako EDS koordinátor. Vyskúšal som si prácu mentora pre našich nových dobrovoľníkov zo Slovenska a Portugalska. Nadviazal som kontakty s organizáciami v Európe a čoskoro vyšleme na EDS prvých Macedónskych dobrovoľníkov napríklad aj na Slovensko.

mladiinfo_macedonsko_tim_2011.jpg

Spoločne so zakladateľmi Macedónskej organizácie Mladiinfo sme sa rozhodli založiť Slovenské Mladiinfo Slovensko. Chceme, aby aj Slovenskí študenti boli informovaní o zaujímavých programoch a štipendiách, ktoré môžu počas VŠ využiť. Za sídlo našej neziskovej organizácie sme si zvolili študentské mestečko v Mlynskej doline v Bratislave aby sme boli blízko študentom a našli v nich aj dobrovoľnícku pomoc pri našich aktivitách. Vytvorili sme portál www.mladiinfo.sk, kde informujeme o štipendiách, stážach, konferenciách, dobrovoľníctve a zverejňujeme inšpiratívne príbehy študentov.

mladiinfo_banner_640x220_www.png

Účasť na Európskej dobrovoľníckej službe mi veľmi pomohla zistiť čo ma fakt baví a poskytla možnosť realizovať sa v oblasti ktorá ma napĺňa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?